Z důvodu rekonstrukce střechy na naší škole

dbejte zvýšené opatrnosti při vstupu do areálu.

Přísný zákaz vstupu na staveniště!

Maturita

Maturitní zkouška ve školním roce 2016/2017

Informace k MZ pozdzim 2017

Příkaz ředitelky č. 111/2017 Termíny opravných maturitních a závěrečných zkoušek ve školním roce 2017/2018

Přehled důležitých termínů pro žáky

Termín přihlašování MZ JARO 2018 je 16. 11. - 1. 12. 2017 (včetně 25. 11. 2017, 8.00 - 11.00 hod.), kancelář ZŘTV č. 209.

• další termíny k organizaci MZ budou upřesněny

Informace k průběhu a organizaci maturitních zkoušek

• MZ se skládá ze dvou částí – společná část (státní) a profilová část (školní).
  • Na složení MZ má každý žák celkem 3 pokusy. Tyto pokusy musí využít nejpozději do 5 let po ukončení vzdělávání.
  • MZ se koná každý školní rok ve 2 zkušebních obdobích – v jarním a podzimním.
  • Žáci jsou povinni podat přihlášku k řádnému termínu v jarním zkušebním období. Přihlašování žáků pro jarní zkušební období bude ukončeno 1. prosince.
  • Podrobné rozpracované jednotné zkušební schéma zkoušek společné části MZ bude zveřejněno MŠMT nejpozději 15. 8. 2017.
  • Přihlašování žáků pro podzimní zkušební období bude ukončeno 25. června.
  • V rámci společné části MZ se žáci přihlašují ke 2 povinným zkouškám a mají možnost si také zvolit až 2 nepovinné zkoušky.
  • Povinné zkoušky – český jazyk a literatura a výběr mezi matematikou a cizím jazykem (v naší škole – AJ, NJ, RJ).
  • Český jazyk a literatura – komplexní zkouška, která se skládá ze 3 dílčích zkoušek – didaktického testu, písemné práce a ústní zkoušky. Žák musí uspět ze všech 3 částí. Pro ústní část si žák vypracovává seznam 20 literárních děl – odevzdat do 31. března 2017.
  • Cizí jazyk  - komplexní zkouška, která se skládá ze 3 dílčích zkoušek – didaktického testu (poslech a čtení), písemné práce a ústní zkoušky. Žák musí uspět ze všech 3 částí.
  • Matematika – pouze didaktický test.
  • Matematika + - pouze didaktický test.

Předmět Forma zkoušky Délka trvání
český jazyk a literatura didaktický test 60 minut
  písemná práce 90 minut + 25 minut výběr zadání
  ústní zkouška max. 15 minut + 20 minut příprava
cizí jazyk didaktický test 95 minut (35 minut poslech, 60 minut čtení a jazykové kompetence)
  písemná práce 60 minut
  ústní zkouška max. 15 minut + 20 minut příprava
matematika didaktický test 105 minut
matematika + didaktický test 150 minut

Hodnocení zkoušek
Didaktické testy jsou hodnoceny centrálně, písemné práce z českého jazyka a literatury a cizích jazyků jsou hodnoceny vyškolenými hodnotiteli, které jmenuje CERMAT. Ústní zkoušky probíhají před zkušební maturitní komisí, kde jsou zkoušející i přísedící hodnotitelé ústních zkoušek SČ MZ a jsou jmenováni ředitelem školy.
Zkoušky profilové části hodnotí učitelé školy jmenovaní ředitelkou školy.

Důležité informace
Katalogy požadavků – obsahují základní informace, které by měl znát každý maturant, který chce u zkoušky uspět + vzorové příklady didaktických testů – www.novamaturita.cz.

Uzpůsobení podmínek
Pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami . Žáci jsou na základě posudku školského poradenského zařízení (ŠPZ) zařazeni podle typu do jedné ze 4 kategorií. Žákům jsou uzpůsobeny podmínky pro konání MZ. Žák musí společně s přihláškou předložit platný posudek ŠPZ nejpozději do 1. prosince.

Povolené pomůcky
Matematika, Matematika + – matematické, fyzikální a chemické tabulky pro střední školy (bez poznámek a dalších změn), rýsovací potřeby (obyčejná tužka, guma, kružítko, pravítko, trojúhelník s ryskou), kalkulačka bez grafického režimu, řešení rovnic a úprav algebraických výrazů.

Český jazyk a literatura – při písemné práci lze využít Pravidla českého pravopisu. U didaktického testu nejsou povoleny žádné pomůcky.

Cizí jazyk – u didaktického testu nejsou povoleny žádné pomůcky. U písemné práce je povolen slovník, který nesmí obsahovat přílohy věnované písemnému projevu a korespondenci. Slovník může žák použít i při ústní zkoušce.

V povolených publikacích nesmí být žádné poznámky nebo vpisky.
Povolené pomůcky musí být před MZ zkontrolovány.

Profilová část
Ředitelka školy stanoví 2-3 povinné zkoušky, může stanovit 2 nepovinné zkoušky.
Povinné zkoušky:
Mechanik seřizovač – odborný výcvik, technologie
Obchodník – podnikatel – odborný výcvik, účetnictví, ekonomika
Gastronomické služby – odborný výcvik, ekonomika, výroba a odbyt v gastronomii
Podnikání (denní a dálková forma) – účetnictví, ekonomika, marketing a management
Provozní technika – technická dokumentace, technologie

Profilová část - odborný výcvik a praktická zkouška
Zkoušky profilové části (OV, PZ)  se uskuteční dle stanoveného rozpisu pro jednotlivé třídy.

Profilová část - ústní část
Zkoušky profilové části a ústní zkouška z ČJL a cizích jazyků se uskuteční dle stanoveného rozpisu pro jednotlivé třídy. Příprava na každou zkoušku trvá 20 minut, samotná zkouška trvá 15 minut.

Výsledkový portál žáka (VPŽ)
Prostřednictvím VPŽ si maturanti mohou nechat zaslat např. Výpis výsledků DT, ohodnocený záznamový arch DT nebo záznam o hodnocení písemné práce z ČJL a CJ.
K registraci do VPŽ potřebuje maturant pouze svůj autentizační kód, který je uveden na výpisu z přihlášky k MZ. Autentizační kód bude rovněž uveden na pozvánce k písemným zkouškám společné části maturitní zkoušky.

Informace k okruhům maturitních zkoušek pro školní rok 2017/2018

Maturitní zkouška 2018 - SPOLEČNÁ ČÁST

Společná část   "český jazyk"
Společná část   "anglický jazyk"